Naši razvojni moduli
- Oblikovale smo ih kroz dugogodišnji (i često kontinuirani partnerski) rad s našim klijentskim organizacijama
- Slijede potrebe za efikasnošću i učinkovitošću radnih sustava,
a ne zastarjele teorije o menadžerskim vještinama - Formirani su kao iskustvena timska učenja, s idejom da znanje s jasnom primjenom u radne slučajeve može obogatiti rad (umjesto utakanja rijeka teoretskih informacija)
- Baziraju se na modernim spoznajama iz psihologije rada i organizacijske znanosti
- Povezuju i ako treba osvježavaju osnovna poslovna znanja,
usmjeravaju praktično (i racionalno) ponašanje u različitim radnim situacijama - Poučavaju o temeljima ljudskog ponašanja u poslu
- Ovisno o radnoj ulozi, preduvjetima, predznanju i dosadašnjem iskustvu polaznika,
prilagođavamo razinu učenja i angažmana u treningu - Dajemo podršku različitim razinama vođenja – od uprave i izvršnih razina do rukovoditelja i voditelja timova
Građenje timskih a ne samo individualnih kompetencija
Naše iskustvo je da su ljudima u voditeljskim i menadžerskim ulogama najpotrebnije integrativne vještine, one koje usklađuju i povezuju pojedina poslovna znanja, i usmjeravaju vrlo konkretno i praktično ponašanje u različitim poslovnim situacijama: upravljanje promjenama, vještine razvijanja ljudi, kompetencije za razvoj interne uslužne kulture, vještine upravljanja radnim pritiskom i umanjivanja radnog stresa
- Timsko učenje
Dok se radom na kompetencijama pojedinačnog rukovoditelja može povećati kvaliteta pojedinog rukovoditelja, kroz timsko učenje se potiče usklađivanje različitosti rukovoditelja i njihova komplementarnost kao snaga tima.
Iz sustavne procjene razvijenosti kompetencija u organizaciji možemo zaključivati o razvijenosti kompetentnosti pojedinog rukovoditelja. Ishode tih procjena bismo koristili kao ulazne informacije u ovaj razvojni proces i pomoću njih formirali preporuke za daljnji razvoj.
- Uvid u organizacijske/timske obrasce i kompetentnost tima
Važno nam je ne samo vidjeti ima li osoba kompetencije (u što imamo uvid kroz sustavne procjene kompetencija u organizaciji) nego s kojim stavom i energijom svoje kompetencije koristi.
Stavovi i osjećaji, odnosno reakcije rukovoditelja kritične su u radnim, posebno zahtjevnim situacijama (temeljeno na Lewinovim spoznajama). Alati poput Organizacijskog barometra /4 sobe promjene / omogućavaju članovima tima da postanu svjesniji obrazaca svog ponašanja i međusobnih interakcija.
- Vješto kretanje kroz promjene
Tim uči primjenjivati osnovna načela ljudskog ponašanja u svakodnevnim poslovnim situacijama – kako se pomičemo iz zapetosti, kako donijeti pravovremenu odluku i uključiti ljude u njeno ostvarivanje, koja je stvarno uloga osobe ili tima u nekom organizacijskom procesu – kakvu energiju donosi osoba u proces i kako razumijevanjem može kvalitetno djelovati na druge.
- Tim uči suradnju kroz dijalog i razumijevanje kako rade zajedno
Često se suradnja podrazumijeva i ne preispituje, čak i kada je uistinu nekvalitetna. Moderirani timski susreti daju priliku za temeljit i sržni dijalog (ne-konfliktno učenje) o suradnji.
- Umjesto dijagnoze izvana, tim donosi svoje uvide i inicijative za promjene
Ishod radionica je dogovor razvojnih inicijativa koje su neophodne za kvalitetniju suradnju i upravljanje u organizaciji. Umjesto da sugestije za razvoj budu dane timu kao rezultat stručne analize, opažanja ili mjerenja, prepoznaju se neophodni koraci za razvoj.
ASPEKTI SURADNJE I RADA OBUHVAĆENI RADIONICAMA:
– količina i zahtjevnost zadataka menadžment tima
– dinamičnost i zanimljivost zajedničkog rada
– kvaliteta i efikasnost sastanaka
– vještine i kapacitet za konstruktivno rješavanje konflikata
– preuzimanje odogovornosti i individualna inicijativa u timu
– prilike za kreativna rješenja
– otvorenost i spremnost tima za prijedloge i ideje
– sposobnost tima za donošenje i provođenje odluka
– osjećaj zajedničkog postignuća u timu
– jasnoća radnih uloga i njihovih međuovisnosti
– povjerenje i lojalnost u organizaciji i timu
– raspoloženje i klima u timu
– kapacitet zajedničkog učenja tima
Inicijative za daljnji razvoj tima oblikuju se s ciljem:
- Razvoj komunikcije i suradnje koja je timu potrebna za ostvariti za uspješno vođenje organizacije i poboljšanje organizacijkse kulture
- Kvalitetno, kompementarno korištenje resursa /kompetencija u timu
- Tim zajedno uči kroz rad, usklađuje se razina razumijevanja i vještina kretanja kroz promjene
- Tim svoja znanja i uvide vješto primjenjuje u vođenje organizacije
- Jasnoća aktivnosti – što trebaju članovi tima učiniti da to ostvare (akcijski plan, inicijative)